fbpx
+372 60 53 830 info@wowevents.ee

Mind kutsuti Novembris Turundustreffile rääkima sellest, mis hetkel toimub üritusturunduse teenuste turul ja mida toob aasta 2024. Päris ambitsioonikas ülesanne ,kui arvestada, et selgeltnägija ma pole, pigem numbrite inimene. Aga eks vaatame siis, mida numbrid ja uuringud mulle paljastasid, aga alustame tagasivaatest.

Turundusagentuuride Liidus (TULI) on üritusturundusagentuure liikmetena 10.11.23 seisuga 16 agentuuri. Võtsin võrdluse aluseks agentuuride müügikäibed aastatest 2019-2022 ja inforegister.ee hinnangu 2023* aasta müügikäivete kohta.

Vaadates graafikut, siis selle järgi saab väita, et kliendid korraldavad korralikult üritusi ja üsna tõusvas trendis. COVID19 august on ürituste korraldus hästi taastunud. Graafiku järgi saab ka väita, et see on usalduse trendijoon, kuidas kliendid usaldavad agentuuride kätte oma ürituste korraldamist. Sest enamus agentuure ise üritusi ei korralda, korraldajateks on meie kliendid. Agentuurina aitame klientidel nende eesmärkidele leida lahendusi neid ka ellu viia.

Mis aga puudutab aastat 2024, siis siin ei oska mina numbrite  järgi midagi ennustada. Sest nii kommertspankade analüütikud kui ka Eesti Panga analüütikud räägivad üksiknäitajatest aga suure pildi suuna ennustamine on tänases majanduspaabelis keeruline.

Küll aga on paar näitajat, mis annavad suunised 2024 aastal käitumise planeerimiseks.

Esimene näidik: Emor on küsitlenud inimesi, et kuidas neid mõjutab järgmise aasta maksutõus ja 45% neist soovib raha säästa.

Teine näidik: Kliendi ebakindluse indeks on juba kolm kvartalit järjest madalamal, kui 2009 aasta kriisi ajal. Ehk inimesed on ebakindlad oma tuleviku suhtes ja Eesti Konjunktuuriinstituudi andmetel tekitavad selle tunde, inflatsioon, saabuv maksutõus, kõrged laenude intressimäärad ja sõda Ukrainas.

WOW Eventsi jaoks on 2009 kriis esimene tõsine kriis ja sellepärast on selle ajal toimunu väga selgelt meeles. Juhtus midagi väga imelikku.

Inimeste osalusprotsent üritustel oli 100%-120%. Matemaatiliselt pole võimalik, et kutsud 100 inimest aga kohale tuleb 120 aga nii oli. Võeti kaasa pereliikmeid, sõpru-sugulasi. JA see käis nii turundusürituste kui ka sisekommunikatsiooniürituste kohta. Kuna üritusi korraldati tänu rasketele oludele vähe ja inimesed ise ei soovinud raha kulutada, siis need kes üritusi korraldasid, said maksimaalse tähelepanu.

See ongi ainuke ennustus, mis on võimlik täna saabuva aasta kohta teha – ürituste nälg 2024 aastal kasvab. Kui inimesed hakkavad tänu ebakindlale tulevikule vähem kulutama, siis muutuvad ettevõtete poolt korraldatavad üritused inimestele väga oluliseks. Seda siis nii sisekommunikatsiooniüritused kui ka turundusüritused.

Lisaks on olemas on ju müügis üks aluspõhimõtteid, et edu saab kergelt nendel turgudel, kus teised veel ei toimeta. Luuleliselt öeldakse selle kohta „Kõrbes paistab üksik lill kaugele silma“. Ehk kui teised korraldavad tänu ebakindlatele majandusoludele üritusi vähem, siis need, kes neid korraldavad saavad sihtgrupi kogu tähelepanu.

Ma saan aru, et see artikkel võib kõlada, nagu kõigi poolt armastatud Sünnipäevasalati retsepti sisse peidetud valmisreklaam aga kui vaadata puude taga metsa, siis paistab sealt midagi hoopis muud. Ja kui korraldusideedega abi vajate, siis ainult kirjutage olavi@wowevents.eu ning peame koos plaani.

Olavi Ruhno

deserwith cactus in bloom, surrounded by dunes